pondělí 13. března 2017

AROMATERAPIE - část první

Odmala jsem fascinována přírodou, ve které se snažím trávit co nejvíce volného času.
 Nabíjím se jí, "čistím" si v přírodě hlavu, raduji se, zářím. Nasávám vše jako houba. Všemi smysly. Barvy, vůně, tvary, zvuky, chutě, náladu, radost, život.
Její vůně jdou se mnou ruku v ruce. Dokonce i když jsem doma. Ať už je to prostřednictvím kytice ve váze na kuchyňském stole, nebo formou ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ - díky AROMATERAPII.
A o její kouzlo, kterému jsem již před lety podlehla, se s vámi chci na těchto stránkách podělit.Příroda nám nabízí jedinečné bohatství, které se skrývá v květech, listech, kořenech, plodech i v kůře stromů, květin, bylin. Právě z nich získáváme esenciální oleje, které na nás mají blahodárný vliv.
Aromaterapie využívá přírodní vůně esenciálních olejů k navození fyzické, duševní a emoční pohody.

AROMATERAPIE = léčba vůněmi


Vůně je klíčovým prvkem aromaterapie, protože má pozitivní účinky na mozek a centrální nervový systém. Ovlivňuje nálady, pocity, uvolňuje tělo a mysl. Podporuje samoléčbu. Oleje mohou posloužit i k provonění domovů pomocí aromalamp či rozprašovačů.

HISTORIE
Léčivá moc rostlin je známa již odpradávna. Již starověcí Egypťané používali pryskyřici k očištění posvátných míst v chrámech a v obydlích faraonů či při balzamování.
Aromaterapie se jako terapeutická technika objevila až na počátku minulého století. Její začátky sahají do 30. let 20. stol. a jedním z jejích zakladatelů byl francouzský lékárník René Maurice Gattefosse. Ten si léčil popálenou ruku levandulovým olejem a byl překvapen, jak rychle se zahojila.
V 60. letech 20. stol. napadlo Margueritu Mauryovou z Rakouska spojení esenciálních olejů s masážemi.
První kniha o aromaterapii byla vydána v 70. letech 20. stol., jejímž autorem byl Brit Robert Tisserand. Od té doby se aromaterapie postupně stala holistickou metodou, jak ji známe dnes.Aromatické látky se používají například formou inhalací (aromalampy), koupelí, masáží nebo při saunování. 

Jednou z nejskvělejších věcí na aromaterapii je to, že je relativně snadno dostupná a pomáhá nám k uvolnění. Vůně nás často okamžitě zdánlivě bezdůvodně zklidní. Někdy se stane, že nám určitá vůně připomene dětství nebo období, kdy jsme se cítili spokojení.
Pokud takovouto vůni použijeme, vyvolá v nás vzpomínku, jež vyvolá uvolnění, jaké jsme zažívali tenkrát.ESENCIÁLNÍ OLEJE 
= jsou tekutiny se silným účinkem, které tvoří součást vnitřní struktury aromatických rostlin
=  jsou vysoce koncentrované - k výrobě jedné čajové lžičky oleje je mnohdy zapotřebí až pět tisíc růží
= dávkují se po kapkách
= získávají se z rostlin nejčastěji formou destilace. Další metody jsou - extrakce pomocí rozpouštědel, lisování.

*

"Nahlédněte do vůně květin a přírody, 
abyste našli klid mysli a radost ze života."
Wang Wej

*

V pokračováních na téma AROMATERAPIE se můžete těšit na:
- praktické konkrétní způsoby použití esenciálních olejů
- popisy jednotlivých olejů
- řekneme si, jaké oleje by neměly chybě v domácí lékárničce
- jaké je dávkování u dětí, dospělých, jakým olejům se třeba vyhnout v závislosti na zdravotním stavu či v období těhotenství
- jaké máme k dispozici nosné oleje
- od koho je nakupovat, jak je skladovat
- rozdíl mezi pojmy - 100% éterický olej, směsi éterických olejů, vonné kompozice, vonné oleje
a mnohé další

Vstupte tedy směle a s úsměvem do ráje vůní, pohody a harmonie a nechte se unášet a hýčkat.
Zasloužíte si to.

Krásné dny
Katka ♥

15 komentářů:

 1. A protože vonné oleje velmi ráda používám, tak se na celý seriál Katko u tebe moc těším. Aromamasáž provedená profesionálem je naprostá slast. Já jsem dostala dárkem úžasnou sadu olejíčků, brzy nafotím na blog.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alčo, aromamasáž je slast, přesně tak. Je potřeba se čas od času hýčkat.
   K.

   Vymazat
 2. Zrovna smutním, že se na vysněný kurz aromaterapie s malou asi už nikdy nedostanu a ejhle, najdu ho v blogosféře :) Těším se na další díly a krásné fotky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Babeto, nesmutni. Na kurz se dostaneš tehdy, až přijde ten správný čas. A pokud je to pro tebe "vysněný" kurz, má o to větší předpoklady se vyplnit.
   Těším se s tebou :)
   K.

   Vymazat
 3. Katko, já se tak těším, to si budu lebedit !
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 4. Již léta používáme doma aroma olej Litsea cubeba od Salusu. Krásně voní po citronech. Každá návštěva nasává tuto příjemnou vůni. Setkala jsem se s ní i u naší masérky a na hotelu v Kašperkách.
  Určitě si ráda přečtu informace o dalším využití esen. olejů. Budu se těšit.
  Přeji nádherný, slunečný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, nedávno jsem si "pár" olejů objednávala (kdo by to počítal :o)) a dostala jsem jako dárek právě Litseu cubebu :) Voní opravdu nádherně. Patří právě k citrusům a ty mají skvělou vlastnost, že člověka povzbuzují, rozveselují a celkově dělají dobrou náladu. Jen tak dál.
   Krásný den.
   K.

   Vymazat
 5. Dva roky jsem aromaterapii studovala, už je tomu pár let a olejíčky používáme. Nejkrásnější vůně jsou ale stejně ty v přírodě, to je přirozená všeobjímající léčba. Éterické oleje nás a naše přátelé zachránily z nejedné nemoce, dokáží zázraky. Jen dnes už bych byla opatrná s množstvím v jakém se používají u miminek. Sama jsem lektorovala kurz pro maminky s dětmi a přišla jsem si na to, že často postačí naše pozornost a něha, éterické oleje by se u malých dětiček měly používat s velkou rozvahou. Těším se na další články!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jodie, to musela být krásná zkušenost. Souhlasím, že čistá příroda je to nejvíc, ale někdy si potřebujeme zkrátka o trochu víc "rozjasnit" den (a nejen v zimě) a k tomu aromaterapie podává pomocnou ruku. Co se týká malých dětí, jsem stejného názoru. Já jsem éterické oleje u svých dětí nepoužívala, intuitivně jsem cítila, že to není potřeba. O to víc jsem je hýčkala láskou, pozorností a něhou. A byla to ta nejspokojenější miminka.
   Krásné dny
   Katka ♥

   Vymazat
 6. Zajímavý článek a rozhodně budu sledovat dál :)

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Katko,
  skvělé téma, aromaterapie mě zajímá již dávno. Vůně dokážou opravdu hodně ovlivňovat emoce.

  OdpovědětVymazat
 8. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat