pondělí 21. listopadu 2016

Štěstí... Paulo CoelhoJeden kupec poslal svého syna za nejmoudřejším ze všech lidí, aby se ho zeptal na Tajemství štěstí. Syn putoval čtyřicet dní pouští, až došel k nádhernému hradu, tyčícímu se na vysoké hoře. Tam žil Mudrc, kterého hledal.
Nebyl to však žádný světec. Když náš hrdina vstoupil do hradního sálu, uviděl tam čilý ruch. Kupci přicházeli a odcházeli, lidé po koutech se bavili, malý orchestr vyhrával příjemné melodie a byla tam bohatá tabule s nejchutnějšími jídly kraje. Mudrc s každým porozprávěl a mladík musel čekat dvě hodiny, než na něho přišla řada.
Mudrc pozorně vyslechl, co ho k němu přivádí, ale řekl, že teď právě nemá čas, aby mu Tajemství štěstí vyložil. Vybídl ho, ať se jde zatím projít po paláci a vrátí se za dvě hodiny.
"Chci tě ale o něco poprosit," dodal mudrc a podal mladíkovi lžičku, na niž ukápl dvě kapky oleje.
"Vezmi s sebou tuhle lžičku a dej pozor, aby se ti cestou olej nerozlil."Mladík tedy chodil nahoru dolů po palácových schodištích a ustavičně přitom upíral zrak na lžičku. Za dvě hodiny se vrátil k Mudrcovi.
"Tak co," zeptal se Mudrc, "viděl jsi ty perské koberce v mé jídelně? Všiml sis těch nádherných rukopisů v mé knihovně?"
Mladík se zahanbeně přiznal, že neviděl nic. Dbal jen o to, aby nerozlil olej, který mu Mudrc svěřil.
"Tak jdi zpátky a prohlédni si divy mého světa," řekl Mudrc.
"Nemůžeš důvěřovat člověku, jehož dům neznáš."Mladík už klidněji vzal lžičku a znovu se vydal na procházku po paláci, všímaje si tentokrát všech uměleckých děl na stropě i na stěnách. Uviděl zahrady, hory vůkol, líbezné květiny, poznal vytříbený vkus, s nímž všechna ta umělecká díla patřičně rozmístili. Když se vrátil k Mudrcovi, vylíčil mu dopodrobna vše, co viděl.
"Kde ale jsou ty dvě kapky oleje, co jsem ti svěřil?" zeptal se Mudrc.
Mladík pohlédl na lžičku a viděl, že je rozlil.


"Tak tohle je jediná rada, kterou ti mohu dát," řekl nejmoudřejší ze všech mudrců. 
"Tajemství štěstí je v tom, jak se dívat na všechny krásy světa a nezapomenout přitom ani na chvíli na dvě kapky oleje na lžičce."
Úryvek z knihy "Alchymista" - Paulo Coelho


Pokud bude člověk čekat na to Velké štěstí, wow efekt, něco obrovského... bude třeba celý život čekat... až si uvědomí, že mu život protekl mezi prsty.
Umění a měl by to být cíl každého jedince, je být šťastný teď, s tím co člověk má, za podmínek, které jsou.

Vím, někdo má na lžičce dvě kapky oleje, někdo pět, deset...
Ale přesto, zkusme to!

Krásné dny
Katka ♥

6 komentářů:

 1. moc dobře vybrané věty!!
  Dobrou, Pavel

  OdpovědětVymazat
 2. Krásné... jako celý Alchymista... :) Také se k němu stále vracím...
  Hezké dny, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že pokud se k němu člověk již dostane, nemůže tomu být ani jinak...
   Krásné dny
   Katka ♥

   Vymazat
 3. Knihy od Paula Coelha miluje můj přítel, má doma všechny, které dosud v češtině vyšly a každý rok si pořizuje také diář s citáty od tohoto autora, teď v listopadu jsem mu jej zrovna pořizovala k narozeninám. :-)
  Já se snažím najít si na každém dni něco, z čeho se můžu radovat, ať už je to krásné počasí, chvilky s těmi nejbližšími, úspěch v práci... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucko, nedivím se. Mají kouzlo. Také jsem jich četla povícero, ale Alchymista vede na plné čáře. Snad i díky tomu příběhu, výběru slov a fantazii, kterou můžeme nechat létat.
   Krásné dny
   Katka ♥

   Vymazat